Uitleg door Jan Koot van ODRA over de bovenafdichting van de stortplaats. Foto: Monique Schuite.
Uitleg door Jan Koot van ODRA over de bovenafdichting van de stortplaats. Foto: Monique Schuite.

Nieuwe oplossing afdichting Stort Doonweg?

Algemeen

EERBEEK – Vorige week woensdagavond organiseerde de Omgevingsdienst Regio Arnhem en Nijmegen (ODRA/ODRN) een informatiebijeenkomst speciaal voor inwoners van Eerbeek over het afdichten van Stort Doonweg. De omgevingsdienst gaat namens de provincie over zowel omgevingsvergunningen als toezicht en handhaving. Tevens adviseert de dienst BBB-gedeputeerde Ans Mol van provincie Gelderland. Zij is vorig jaar november ook bij stort Doonweg op werkbezoek geweest. Na aanmelding via mail kon men aanschuiven bij Bosque met koffie en koek voor de presentatie.

Wolter Ziggers en Jan Kootwijk van de omgevingsdienst informeerden over de voortgang en lichtten toe welke werkzaamheden de komende periode kunnen worden verwacht. In 2025 en 2027 wordt de stortplaats van 8 meter diep, 15 meter hoog en met een omvang van 9,4 ha voorzien van een zij- en bovenafdichting. In 2001 is het storten van afval door de papierfabrieken gestopt. Geruchten vertellen dat er destijds veel meer en ook ander afval is gestort. In 2019 werd op advies van ingenieursbureau Tauw over gegaan tot het storten van LD-staalslakken die door verkitting zouden moeten zorgen voor een waterdichte afdekking en stabiliteit. Dit is echter mislukt. Door het vele regenwater in 2022 en overstroming van de ringsloot en de buffervijver, werd er wit vies schuim ontdekt. Regenwater stroomt door de staalslakken heen wat uitlogen wordt genoemd. Hiermee vervuilen metalen de bodem en het grondwater. In 2019 worden ook al gezondheidsklachten gemeld. Dit veroorzaakt veel onrust in de omgeving waarna Stichting Natuurlijk Schoon Eerbeek zich is gaan verdiepen in de materie en media-aandacht is ontstaan. Op meerdere plekken in het land zijn problemen met staalslakken. Daardoor zijn er kamervragen zijn gesteld wat heeft geleid tot het ‘on hold’ zetten van het gebruik van staalslakken. Er moet meer onderzoek komen.

Sinds 1996 wordt de stort al gemonitord. Volgens de omgevingsdienst zou er geen verslechtering zijn opgetreden in het grondwater onder de stort. Wél is er PFAS gevonden rond de stort in 2024.Bewoners wordt ontraden om het grondwater op te pompen en te gebruiken voor bijvoorbeeld hun (moes)tuin. In juli komt de omgevingsdienst met resultaten van van onderzoek naar PFAS naar buiten. Op advies van de GGD start ODRA in week 24, twee weken lang met luchtmetingen bij de stort.

De uitvoering voor het versneld aanbrengen van de bovenafdichting is volgens de omgevingsdienst afhankelijk van de stikstofvergunning en OPA(OmgevingsPlanActiviteit.) De omgevingsdienst vindt een 2-fasen afdichting vanwege technisch redenen de beste optie: In 2025 de taluds en in 2027 het bovenvlak. De stort is op een klein deel, namelijk op het hoogste punt nog instabiel. Daarom kiest de omgevingsdienst ervoor de bovenafdichting niet meteen te laten uitvoeren. Echter is 80% van het bovenvlak wel stabiel. Corine Kapenga,voorzitter van de stichting Natuurlijk Schoon Eerbeek vraagt zich daarom af waarom dit niet alvast afgedicht kan worden. “Als je dak lekt, ga je toch niet eerst de buitenmuren waterdicht maken?” Water wordt opgevangen in een vloeistofdichte opvangvoorziening. De ringsloot wordt daarvoor gebruikt tijdens de werkzaamheden. De buffervijver voert water af via industriewater Eerbeek (IWE) en vandaar wordt dat geloosd in de IJssel. De buffervijver wordt dan als alles klaar is een infiltratievijver.

De staalslakken op de weg rond de stortbult worden weggehaald en gezeefd waarna deze op de bovenlaag worden aangebracht zodat er geen schade ontstaat aan het folie (Trisoplast) wat op de staalslakken-laag wordt gelegd. Stofvorming is daarbij een aandachtspunt. Daarbovenop komen vervolgens HDPE folie(een synthetische afdeklaag), een drainagemat, 1 meter grond als leeflaag en dan een kruidig mengsel als vegetatie. Daarmee zou de stort waterdicht moeten zijn waarna de zonnepanelen kunnen worden teruggeplaatst. “Het gaat dus om isoleren, beheren en controleren”, zegt Ziggers. “Het plan van aanpak is op 3 maart goedgekeurd dus nadat de andere vergunningen zijn verleend kunnen we aan de slag.” Na afronding van de werkzaamheden wordt de stortplaats overgedragen aan de provincie voor eeuwigdurende nazorg.

Open vragen, geen antwoord

Vanuit het publiek kwamen vragen en opmerkingen: “Of er ook gekeken was naar ecologische oplossingen? Is er een plan B als blijkt dat ná dit hele proces toch weer verontreiniging wordt gevonden? Waarom niet alle staalslakken weghalen? Waarom niet 80% afdichten en het instabiele deel later doen?” Er staan dus nog vragen open waar antwoord op komt in een nieuwsbrief.

Door: MONIQUE SCHUITE

Uit de krant

Samen werken aan fit en vitaal blijven.
Start nieuw blok Beweeg U Fit Algemeen 43 minuten geleden
Het graf van Willem Eduard Keuring ofteweg Willem de Mérode.
Willem de Mérode-dag Algemeen 7 uur geleden
Afbeelding
Doe normaal Algemeen 8 uur geleden
Afbeelding
De muziek, het kwintet en het verhaal Algemeen 8 uur geleden
Opengebroken straten maken het moeilijk.
Weg open, straat dicht: bewoners Brummen verrast door werkzaamheden Algemeen 8 uur geleden
Foto: Beeldwaardig | Rutger Jongejan
Nationale Dodenherdenking in Brummen Algemeen 8 uur geleden
Afbeelding
Van erf tot akker wordt hier gewerkt aan biodiversiteit Algemeen 9 uur geleden
Foto: Pixabay.
80 jaar avontuur bij Tapawingo: open middag voor jong en oud Algemeen 9 uur geleden
Afbeelding
Tussen sprookje en werkelijkheid: Roodkapje en de wolf. Algemeen 9 uur geleden
Jonathan Spottiswoode (L) en Kenny White (R) – Foto: PR Luxor.
Dubbelconcert Jonathan Spottiswoode en Kenny White Algemeen gisteren
Het winnende team ‘Stukje bij Beetje’ aan het puzzelen. (Foto: Patrick van Gemert)
Zestien puzzelteams strijden op Gelderse feestdag Algemeen gisteren
Afbeelding
Gedichten die de reis verzachten Algemeen gisteren
Afbeelding
Tweede Pinksterdag Open tuin & plantjesmarkt Algemeen 5 mei, 15:00
Fotografie: Heerlijckheidsevents
Country & Garden Fair huis Verwolde Algemeen 5 mei, 13:30