
Gezondheidsonderzoek ‘stort Doonweg’ is af
AlgemeenEERBEEK – Het onderzoek naar gezondheidsklachten van omwonenden van de voormalige vuilstort aan de Doonweg is af. De resultaten zijn nog niet bekend, maar op Linkedin meldt één van de onderzoekers van de GGD Noord- en Oost-Gelderland: “Benieuwd naar het vervolg”.
Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van de gemeente Brummen. In februari heeft het college van B en W daartoe besloten. Het college en de gemeenteraad zijn bezorgd en willen een beeld krijgen van de milieubelasting en de eventuele (gezondheids-) impact van de staalslakken op de voormalige stortlocatie op de omwonenden. Sinds 2019 is de stortlocatie aan de Doonweg afgedekt met staalslakken. Wanneer staalslakken in contact komen met water kunnen er schadelijke stoffen vrij komen. Omwonenden van de stort hebben hun zorgen geuit bij zowel de gemeente als bij GGD Noord- en Oost-Gelderland.
Meldplicht
Staalslakken mogen gebruikt worden als bouwstof. De Stichting Natuurlijk Schoon Eerbeek heeft in een lijvig rapport aangetoond dat er van alles mis is met de wijze waarop de rijksoverheid tot die conclusie is gekomen. Volgens de Stichting moeten staalslakken worden gezien als afval. Vooralsnog wil de overheid die conclusie niet overnemen. Wel is vorig jaar besloten dat voor bedrijven die staalslakken gebruiken met ingang van 2026 een informatieplicht komt. De Tweede Kamer heeft daar met het aannemen van een motie van Kamerlid Geert Gabriëls (GroenLinks-PvdA) een meldplicht van gemaakt. Bij een meldplicht moet het gebruik van staalslakken vooraf gedetailleerd worden gemeld. Het is nog niet duidelijk of en wanneer staatssecretaris Chris Jansen (PVV) de motie gaat uitvoeren.
Onderzoeken
Onderzoeksjournalisten van Investico probeert samen met de website www.nu.nl en De Groene Amsterdammer in kaart te brengen waar staalslakken zijn gebruikt. Inmiddels zijn 115 plekken in beeld gebracht. Ook toezichthouders zijn bezorgd. De Inspectie voor de Leefomgeving en Transport (ILT) stelde recent vast dat negen van de tien door haar onderzochte locaties tot milieuschade hebben geleid.
Zodra het Brummense college het onderzoeksrapport heeft ontvangen worden eerst de omwonenden over de inhoud geïnformeerd. Daarna worden de resultaten openbaar gemaakt en volgt wellicht een antwoord op de vraag van de onderzoeker: “Benieuwd naar het vervolg”.





















