
Laatste boeren betalen de prijs voor stikstofbeleid
AlgemeenBuitengebied – Tijdens het raadsforum in Brummen klonk donderdag een duidelijke waarschuwing. Hans Leferink, plattelandsmakelaar, sprak namens de Gebiedscoöperatie Zuidelijke IJsselvallei. Hij maakt zich zorgen over de plannen van de provincie Gelderland. Volgens hem raken die plannen niet alleen boeren, maar ook het leven op het platteland.
Door: Henk Jan de Looff
De provincie wil werken met stikstofstroken en een zone van 500 meter rond kwetsbare natuur. Vooral de natuur bij de Veluwe moet zo beter beschermd worden. Maar volgens Leferink is dat niet eerlijk. “De sector heeft al fors gereduceerd. Dan kun je je afvragen of het eerlijk is om juist de laatste bedrijven nog zwaarder te belasten,” zei hij.
‘Graasdierbedrijven’ zullen gaan halveren.
De cijfers laten zien waarom boeren zich zorgen maken. Vijftien jaar geleden waren er in Brummen nog 82 veehouderijen. Nu zijn dat er ongeveer 70. Bijna de helft heeft geen opvolger. Als dit zo doorgaat, blijven er over tien jaar nog zo’n 40 over. Juist deze boeren zitten vaak dicht bij natuurgebieden. Zij krijgen de strengste regels. De gevolgen zijn groot. Minder veehouderij betekent vaak meer akkerbouw. Dat zorgt voor ander verkeer, ander watergebruik en een ander landschap. “De samenhang in het buitengebied staat onder druk,” zei Leferink. “Wat hier verandert, zie je terug in hoe mensen samenleven.”
Er is ook kritiek op het beleid. Zo zijn eerdere plannen, zoals ‘Waardevol Brummen’, niet helemaal uitgevoerd. Vooral maatregelen voor water zijn belangrijk voor de natuur. Zonder die maatregelen werken nieuwe regels minder goed. Ook is er twijfel over het zogeheten blauwgrasland. Dat is natuur die gevoelig is voor stikstof. Op papier is er in Brummen maar 0,36 hectare, ongeveer een half voetbalveld. Maar het of dat er echt is wordt ook nog betwijfeld.
Apeldoorn en Ans Mol werken de boer tegen.
Het vertrouwen in de provincie is laag. Gedeputeerde Ans Mol (BBB) kwam langs en sprak met bewoners. Ze toonde begrip, maar paste de plannen niet aan. Veel mensen voelen zich niet gehoord. “Er wordt over ons beslist, maar niet met ons,” aldus Leferink.
Ook andere gemeenten spelen een rol. Apeldoorn koopt stikstofruimte op in Brummen. Die wordt gebruikt voor huizen en bedrijven. Boeren vinden dat oneerlijk. “Vanuit Apeldoorn loopt er iedere dag wel iemand in het Brummens grondgebied rond om stikstofruimte te verwerven,” zei Leferink.
De gemeenteraad van Brummen moet nu kiezen. Hoe zorg je voor natuur én voor boeren? De oproep is volgens Leferink duidelijk: “Kijk kritisch naar dit beleid, en zorg dat rechtvaardigheid en realiteit weer centraal komen te staan.”





















