Veerpontje heeft een utilitaire en toeristische functie. Foto: Guus.
Veerpontje heeft een utilitaire en toeristische functie. Foto: Guus.

Verkoop Bronkhorsterveer gaat erg moeizaam

Algemeen

BRUMMEN – Ondanks alle inspanningen heeft het Bronkhorsterveer nog steeds geen nieuwe eigenaar. Al zeven jaar heeft de huidige veerbaas de pont te koop staan. Afgelopen jaar meldden zes verschillende overnamekandidaten zich bij de gemeente Brummen, maar tot verkoop is het nog niet gekomen. Vorige week vroeg een meerderheid van Provinciale Staten om in de begroting van 2026 eenmalig een bedrag van € 4,1 miljoen te reserveren voor de veerponten.

Het Brummense college van burgemeester en wethouders informeerde vorige week de gemeenteraad over de ontwikkelingen evenals de ondernomen en lopende acties door gemeente Brummen. Het college stelt vast dat het ondanks de grote aandacht in lokale, regionale en zelfs landelijke media, het tot op heden niet is gekomen tot een bedrijfsovername.

Zeven jaar geleden besloot Dirk Wijers dat het welletjes was. Zijn leven lang vaart hij al met het veer heen en weer tussen Brummen en Bronkhorst. De pensioengerechtigde leeftijd is hij al lang gepasseerd en zijn gezondheid wordt er niet beter op. In 2018 zette hij het veer te koop. Vraagprijs 200.000 euro (inclusief 40.000 euro veerrechten).

Toeristische koopstromen

De gemeenten Brummen en Bronkhorst erkennen de utilitaire maar vooral toeristische functie voor inwoners, bezoekers. “Naast de maatschappelijke waarde zorgt het veer ook voor hard benodigde toeristische koopstromen naar het centrum van Brummen,” aldus het college in de brief aan de gemeenteraad. “Wanneer het veer uit de vaart moet, zou dit voor velen een verlies zijn.” Maar van een overname door Brummen of Bronkhorst zal het niet komen. Voor de besturen van Brummen en Brockhorst is overname of eigenaarschap uitgesloten.

Zes overnamekandidaten

Het afgelopen jaar heeft de gemeente met zes overnamekandidaten één of meerdere gesprekken gevoerd. Daarbij kwam voortzetten van de huidige veer tot nieuwbouw van een innovatief elektrisch veer aan de ordeAlle initiatieven is door de gemeente ambtelijke ondersteuning aangeboden en gegeven. “Op twee na zijn alle kandidaten afgehaakt omdat de ‘etalage’ van veeronderneming niet voldoende op orde is,” schrijft het college aan de raad.

Steun van Provincie

De overblijvende kandidaten wachten ontwikkelingen bij de provincie af. In het Provinciehuis vindt men dat er alles aan gedaan moet worden om veerponten in stand te houden. Er is een structureel bedrag van een half miljoen euro beschikbaar om de helft van het exploitatietekort van Gelderse veren vanaf vijftigduizend tot een half miljoen euro worden gedekt mits oevergemeenten gezamenlijk de andere helft bijdragen. Met de motie ‘Houd de Gelderse veren in de vaart’ is opdracht verstrekt voor een onderzoek hoe toekomstbestendig de Gelderse veren zijn. Op basis van de resultaten nam Provinciale Staten recent de motie ‘Duurzaam naar de overkant’ aan waarin de collegeleden wordt gevraagd om bij de begroting van 2026 eenmalig een bedrag van ruim vier miljoen te reserveren voor de veerponten. Dat geld is bedoeld voor bijdragen voor vervanging en verduurzaming van de veerponten. Het Brummense college hoopt dat dit ook zorgt voor nieuw perspectief voor het Bronkhorsterveer.

Uit de krant

Afbeelding
Op 21 mei: drie fora in de raadszaal Algemeen 8 mei, 16:30
Afbeelding
Vrouwenkoor PHOENIX houdt Algemene Ledenvergadering Algemeen 8 mei, 16:00
Foto: Marjolein van Leeuwen.
4 mei herdenking in Hall Algemeen 8 mei, 13:05
Afbeelding
Grote gift voor de Zonnebloem Eerbeek Algemeen 8 mei, 11:30
Afbeelding
Open dag basisschool St. Pancratius Algemeen 8 mei, 11:00
Afbeelding
Samen beslissen, praat vandaag over morgen Algemeen 8 mei, 10:30
Trio Cinéma.
Trio Cinéma brengt filmische muziek naar Hall Algemeen 8 mei, 10:30
Sjorrie en de Beppesizzers
Leuvenheim live Algemeen 8 mei, 10:25
Afbeelding
Ben jij jonge mantelzorger? Pak je cadeaubon van €25 Algemeen 8 mei, 09:50
Margreet Salet haar kunstwerken
Kunstenares Margreet Salet overleden Algemeen 8 mei, 09:50
Afbeelding
Soms zegt een foto alles Algemeen 8 mei, 09:45
Afbeelding
Herdenking bij monument Arnhemsestraat in Leuvenheim Algemeen 8 mei, 09:30
Afbeelding
Gemeente Brummen nodigt inwoners uit om mee te denken over toekomst Algemeen 8 mei, 09:15
Samen werken aan fit en vitaal blijven.
Start nieuw blok Beweeg U Fit Algemeen 6 mei, 16:22