Het college van Burgemeester en Wethouders, bestaande uit (vlnr) wethouders Peter Wormskamp, Rosmarijn Boender, Henk van Zeijts, burgemeester Paula Jorritsma-Verkade en gemeentesecretaris Lisette Wolbers. Foto: Gemeente Voorst.
Het college van Burgemeester en Wethouders, bestaande uit (vlnr) wethouders Peter Wormskamp, Rosmarijn Boender, Henk van Zeijts, burgemeester Paula Jorritsma-Verkade en gemeentesecretaris Lisette Wolbers. Foto: Gemeente Voorst.

Burgemeester Voorst maakt inschattingsfout

Algemeen

VOORST – Heeft de burgemeester van Voorst, Paula Jorritsma-Verkade, de gesprekken met Brummen zelf verkeerd ingeschat of heeft de delegatie uit Brummen met de uitnodiging aan de buurgemeente niet duidelijk genoeg uitgelegd wat het doel van het gesprek was. In ieder geval vindt burgemeester Jorritsma nu dat het toen anders had gemoeten.

Die conclusie kan worden getrokken uit de beantwoording door het college van B&W van Voorst van een lange reeds vragen die door VVD-Liberaal 2000 en VoortvArend Voorst alsmede door raadslid Arend Jansen zijn ingediend. Het college erkent in de beantwoording dat door de burgemeester een inschattingsfout is gemaakt bij de beoordeling van de uitnodiging van de gemeente Brummen om te spreken over de bestuurlijke toekomst. Op de vraag van raadslid Jansen waarom de gemeenteraad voorafgaand aan dit gesprek niet geïnformeerd is over het voornemen tot deelname aan een dergelijk strategisch gesprek schrijft de burgemeester: “Als wij hadden geweten dat het gesprek zou leiden tot de conclusies zoals die nu voorliggen, dan hadden wij het gesprek anders en niet in deze samenstelling gevoerd.”

Uitnodigingen

Na de uitnodigingen die de gemeente Voorst heeft ontvangen van de gemeente Brummen geeft het college van Voorst aan dat er een tweetal gesprekken plaats gevonden. Op 3 februari 2025 vond een eerste verkennend gesprek plaats waarbij vanuit Voorst de burgemeester en gemeentesecretaris aanwezig waren. Dat is ook het enige gesprek dat wordt genoemd in het verslag dat aan de Brummense raad is gestuurd. Maar er moet ook nog een tweede gesprek geweest zijn. Op 25 maart 2025 liet de Gemeente Brummen Voorst de telefonisch weten wat de uitkomsten van het onderzoek naar de bestuurlijke toekomst waren: In het antwoord op de raadsvragen staat: “Die conclusie werd getrokken op basis van twee gesprekken, één tussen de burgemeesters Brummen en Voorst en één tussen de gemeentesecretarissen Brummen en Voorst.”

Onduidelijk blijft dus wanneer dat tweede gesprek heeft plaatsgevonden. “Ambtelijk heeft er geen overleg plaatsgevonden met de gemeente Brummen over de bestuurlijke toekomst Brummen,” aldus de het college van Voorst.

Achteraf gezien…

“Gezien de conclusies die door de gemeente Brummen aan de hand van dit gesprek zijn getrokken, heeft de burgemeester een inschattingsfout gemaakt en was het achteraf gezien beter geweest uw raad wel te consulteren,” erkent het Voorster College in de beantwoording. Maar het college blijft wel staan achter de conclusie dat dit voor Voorst niet het juiste moment is om over fusie of vergaande samenwerking met Brummen te praten. Eind vorig jaar is in Voorst door Els Broekman en Fred de Graaf een onderzoek uitgevoerd naar de bestuurscultuur.

“Gezien de huidige ontwikkelingen bij onze buurgemeente Brummen, lijkt ons nu het moment om als raad aan de slag te gaan met de aanbeveling van de Commissaris van de Koning voor een oriëntatie op de toekomst,” zo besluit het college de beantwoording aan de raadsfracties VVD-Liberaal 2000 en VoortvArend. Op de vraag of en hoe toekomstige gesprekken met Brummen plaatsvinden is het college van Voorst kort: “Het vervolg van dit dossier is aan de raad.”

Uit de krant

Afbeelding
Miss Marple Columns 17 jun, 15:23
Afbeelding
Milieu Centraal roept Gelderlanders op tot duurzame aanpak tegen mieren en slakken Algemeen 16 jun, 15:34
Afbeelding
Gelre start met nieuwe snelpoli voor mannen met vergrote prostaat: snel duidelijkheid en behandeling Algemeen 16 jun, 15:02
Afbeelding
Wandeling langs historische bomen in kasteeldorp Rozendaal Algemeen 16 jun, 14:48
Afbeelding
Groen initiatief: BIJ de bieb in Brummen start eigen zadenbibliotheek en pluktuin Algemeen 12 jun, 18:09
Afbeelding
Waterschap Vallei en Veluwe stelt onttrekkingsverbod oppervlaktewater in Algemeen 12 jun, 18:06
Afbeelding
Joa Maouche lijsttrekker PRO Gelderland bij Provinciale Statenverkiezingen 2027 Algemeen 12 jun, 18:04
Afbeelding
Zeer geslaagd 7x7 toernooi vv Oeken Algemeen 10 jun, 15:29
Afbeelding
Record aantal deelnemers Viogelschieten Eerbeek Algemeen 9 jun, 13:11
Afbeelding
Auto komt bij ongeval op zijkant terecht Algemeen 4 jun, 18:56
Afbeelding
“Mensen moeten niet buiten de boot vallen” Algemeen 3 jun, 16:49
Afbeelding
AZC in Michaelshoeve op losse schroeven Algemeen 2 jun, 16:40
Afbeelding
VVD en CDA presenteren coalitie-akkoord: Vertrouwen in Verbinding Algemeen 29 mei, 00:47
Afbeelding
Een zeer geslaagd zonnig en warm Pinksterfestival Algemeen 28 mei, 10:40