
Oud papier
ColumnsCOLUMN - Het NOS-Journaal noemde Eerbeek het centrum van de Europese papierindustrie en had een reportage over de teloorgang door het faillissement van Coldenhove en de bedrijfsbeëindiging van De Hoop. De twee lokale sufferdjes, dit blad en de Regiobode, hadden de kolommen vol over een inzameling van oud papier en andere kleinigheden, maar niets over Coldenhove. Het nieuws is te groot voor de kleine redacties. Ook de gemeenteraad hield zich stilletjes.
De Volkskrant had een hele pagina ‘Hoe het papier verdwijnt uit Eerbeekoe het papier verdwijnt uit erbeek’’. ‘We hebben veel klanten aan de lijn die wel willen afnemen. Maar we kunnen nu niets toezeggen’, aldus verkoopleider en or- lid Gijsbert Harmsen van Coldenhove. De curator wil zekerheid: ’Ik ga geen nieuwe kosten maken voor transport door een lading te verschepen naar, noem eens wat, El Salvador’. Vooraf betalen is de voorwaarde.
Enkele jaren geleden werd nog aan een overslagcentrum in Eerbeek gedacht, nu hoor je er niemand meer over. Chinese dumping en de hoge energieprijzen hebben Coldenhove genekt. Hoe zit het met Folding Boxboard en Smurfit? De Volkskrant: ‘In Eerbeek is nu de vrees dat de papierfabricage voorgoed stilvalt en eenzelfde lot zal ondergaan als de Enschedese textielsector’.
Topindustrieel Wennink ( ex-ASML) heeft de papierindustrie al afgeschreven als ‘laagwaardig energie-intensief’. En de provincie, die Eerbeek onder de arm heeft genomen, incasseert de stikstofruimte en de aansluiting op het hoogspanningsnet van De Hoop voor duurzame vervanging van de papierproductie. Minder vrachtwagens op de Loubergweg kun je als wandelaar en fietser verwelkomen, het is geen compensatie voor de krimpende werkgelegenheid.
De Industriekring Eerbeek-Loenen, heeft om minder dan de ondergang van twee iconische bedrijven het publiek gezocht. IKEL zou - samen met de provincie - een toekomstbeeld moeten schetsen van de industrie en de werkgelegenheid. Blijft Eerbeek papierdorp of wordt het oud papier?