
Literair cafe met Judith Fanto en lokale dichters
AlgemeenBROEK – De zaal van de Vroolijke Frans was afgeladen vol bij het literair café, georganiseerd door vijf enthousiaste vrijwilligers van de Taalmarkt. Publiekstrekker is de Oekense Judith Fanto, die twee boeken geschreven heeft die een doorslaand succes zijn.
Ruim drie jaar woont Judith Fanto met haar gezin in Oeken. Ze was werkzaam als jurist en moeder. Sinds ze haar eerste boek “Viktor” publiceerde is ze voltijd-schrijver. “Viktor” is in vele talen vertaald en behaalde in Nederland een hoge oplage. Het is een deels autobiografisch verhaal, afgewisseld met de verhalen over haar oudoom Victor, die in Oostenrijk bleef wonen, terwijl haar familie naar België uitweek tijdens de 2e Wereldoorlog.
Judith: “Vanaf mijn twintigste heb ik dit boek willen schrijven. Het kwam er pas van toen ik een periode met veel tegenslag had en ik heerlijk kon vluchten in dit boek.” Over haar tweede boek “Narcis” geeft ze wekelijks lezingen in het land “maar vanavond kan ik dat op 500 meter van mijn huis doen.” Narcis is een verhaal over vriendschap, die een aantal jongeren sluiten als ze elkaar ontmoeten tijdens een zomerkamp. Ook dit boek speelt zich af in Oostenrijk en Haarlem. Ze blijven elkaar ontmoeten. De tweede wereldoorlog zorgt voor een aantal splijtzwammen, die hun vriendschap op het spel zet. De grenzen van vriendschap worden verkend, wat kan je nog begrijpen en vergeven van standpunten die absoluut niet de jouwe zijn? “Elke dag lees ik mijn man voor wat ik die dag op papier heb gezet. Hij heeft dan drie mogelijke reacties: hij mompelt ontroert “wat prachtig”, hij is stil of zegt “dat zou een man nooit zeggen”.
Na de pauze las Emeke Buitelaar (Brummen) een Surinaams gedicht voor en vertaalde dat voor de aanwezigen. Dopey Dijkstra (Eerbeek) las enkele van haar gedichten voor. Ondermeer over de kennismaking met haar levenslange vriendin tijdens hun ontgroeningstijd. Andy Kockelkorn (Zutphen) had een gedicht over Narcis geschreven, dat hij met enkele andere ten tonele bracht en Piet van Middelaar toonde in zijn gedichten zijn maatschappelijke betrokkenheid. De jury bestaande uit Judith Fanto, Maartje Smeets en Marguerite Tuyn koos Dopey Dijkstra uit als winnares van deze avond.