
CDA in actie
IngezondenINGEZONDEN: We hebben een klimaat- en een stikstofprobleem. Maar hoe beide op te lossen?
Klimaatopwarming tegengaan. Velen zeggen: dat komt door groei van economieën en bevolking. Uitputting van bodemschatten en vorming van broeikasgassen als koolzuurgas en methaan. Dan zou temperen van economische groei en wereldbevolking een logische consequentie zijn, toch? Dat klopt. Wereldleiders spraken in 2015 in Parijs klimaatdoelen af. De EU-leden spraken af: minimaal 55% minder broeikasgassen uitstoten in 2030. Dat geldt dus ook voor de papierindustrie in Eerbeek. Dat moet terug, bedrijven werken eraan.
Het stikstofprobleem gaat over stikstof uit verkeer en vooral uit boerenbedrijven. Veel stikstof is schadelijk, daardoor verdwijnen planten en bloemen. En in de keten ook dieren die daarvan eten. Dit bedreigt de biodiversiteit. Uitstoot moet minder. De woningbouw wacht daarop.
Mensen in de knel.
Op papierdorp Eerbeek zijn we trots! Wel onzekerheid bij inwoners. Is er arbeidsmatig toekomst in Eerbeek? Wat gebeurt er als de productie omlaag moet of bedrijven sluiten? Wat betekent dit voor de campings?
Bij de boeren in het mooie landschap ook sombere gezichten: is er voor ons boerenbedrijf nog toekomst? Wij kennen onze omgeving, de natuur. Kunnen we ons agrarisch en recreatief ondernemerschap nog uitvoeren? Is er toekomst voor opvolgers?
Het CDA vindt dat we mensen in de knel betrokken bij papierindustrie, agrarische en recreatiesector in dialoog toekomstperspectief moeten bieden. Een plek waar ze zich thuis en veilig voelen. Dat willen de bedrijven ook. Daar moet het gesprek over gaan, niet over actie voeren en polariseren. De CDA-fractie organiseerde het gesprek met betrokkenen om met respect voor elkaars uitgangspunten te ontdekken hoe men werkelijk tegen de problematiek aankijkt. Verkennen waar de dialoog begint. Een zeer te prijzen initiatief wat navolging verdient om de grote opgaves ook lokaal te beslechten.
Namens CDA-bestuur Eerbeek-Brummen
Jaap Ypma, voorzitter